مدینه بار دیگر در بهت فرو رفته، باز هم خاطره وداع حسین زنده شده و اینبار رضا راهی  سفری تاریخ ساز است، او می رود تا تقدیر ملّتی را دگرگون کند، او به ایران می‌آید تا دلهای حق پرست مردم این سرزمین را مستقیم و بی واسطه راویان بی صداقت اموی و عباسی با دین نورانی جدّش آشنا کند.

 امّا او می‌خواهد با هر قدمش چهره سیاه مأمون را هم نمایان گرداند پس ابتدا در کنار مزار جدّ بزرگوارش از سفری بی بازگشت سخن می‌گوید و خاندانش را سفارش می‌کند به برپایی بدرقه‌ای با اشک و ناله، تا همگان بدانند که مأمون، این مکّارترین خلیفه عباسی، امام را به سوی شهادت می‌خواند .

آری! علیّ‌بن‌موسی پا در رکاب سرنوشت الهی اش گذاشته و راهی مرو می‌شود. مأموران حکومتی قصد دارند او را از مناطق شیعه‌نشین دور نگاه دارند پس مسیری بر خلاف مسیر معمول بر می گزینند اما جذبه امام همه را به سوی او می‌کشاند آنچنان که مردم با شنیدن خبر ورود او با دلی پر از مهر به استقبالش می‌آیند.

در مسیر عبور علیّ‌بن‌موسی، درختان خشکیده به بار می‌نشینند، چشمه‌های بی‌آب جاری می‌شوند و بیماران شفا می‌یابند و برتر از همه قلب‌هاییست که با یک کلام او احیا می‌شوند.

در نیشابور در میان خیل عظیم مشتاقان حدیثی می گوید، کلمه به کلمه از قول پدر گرامیش و از قول اجداد طاهرینش به نقل از رسول خدا و سپس به نقل از جبرئیل از سوی حضرت حق سبحانه و تعالی :

کلمه لااله‌الّاالله حصار من است؛ پس هر کس آن را بگوید داخل حصار من شده و کسی که داخل حصار من گردد ایمن از عذاب من خواهد بود." و سپس می‌فرماید: "اما این شروطی دارد و من، خود، از جمله آن شروط هستم."

پس دانایان آنچه باید، از این حدیث می‌فهمند.

حال، امام در مرو است؛ مأمون بنا بر ریاکاری دارد، ابتدا برای نشان دادن حسن نیّت خویش، خلافت و سپس ولایت‌عهدی را به امام پیشنهاد می‌کند و چون حضرتش نمی‌پذیرد دست به تهدید می‌زند، پس علیّ‌بن‌موسی  به امر خداوند  ولایت‌عهدی را به شرط  دوری از هر تصمیم گیری در حکومت می‌پذیرد که خود ردّ این مقام است.

امام در این مدت در مرکز حکومت عباسیان به نشر آشکار احکام حقیقی اسلام می‎پردازد و با برتری کامل در مناظرات  با علمای ادیان و مذاهب مختلف، حقانیّت خاندان رسول الله را آشکار کرده، پرده از چهره خلفای غاصب و از جمله مأمون برمی‌دارد.

حال، او سلطان قلوب مردم است؛

و مأمون خشمگین از شکستش در مقابل امام .....تاريخ : ۱۳٩٠/٧/۱۸ | ۱:٠۸ ‎ب.ظ | نویسنده : ساحل | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.