آخر ذی الحجّه، علم و کتل های "تکیه"را برپا می‌کنیم. آب و جارو، آماده کردن ظرفها برای ده شب عزاداری. چندروز مانده به محرم باید شروع کنیم به تمرین تعزیه‌ای که هرساله از شب اول اجرا می‌شود. مشکل هم درست از همین نقطه آغاز می‌شود. از همین لحظه انتخاب نقش.در تعزیه‌ی کربلا، سیاهی لشکر یا نقش‌های میانی اصلاً وجود ندارد. فقط دو جور نقش: "شبیه حسین و شبیه یزید." اگر این نشدی یعنی آن‌یکی هستی.

 در همه تاریخ آدم‌های مثل ما زیرآبی رفته‌اند. آن پشت و پستوها قایم شدند......بعد یک دفعه یک بیابان بی‌آب و علف پیدا شد که معادلات همه را ریخت به هم. جای قایم شدن نداشت....

و بالاخره می‌فرستند دنبالت: " زهیر! تصمیمت را بگیر."
صدایت می‌کنند: "حرّ! تصمیمت را بگیر." بدتر از همه آن شب که چراغ‌ها را خاموش می‌کنند و در دل تاریکی می‌گویند:
 "این شب و این بیابان، تصمیمت را بگیر."
عاشورا اگر این " تصمیمت را بگیر" را نداشت، خیلی خوب بود. هرچقدر که می‌خواستند ما گریه می‌کردیم و به سر و سینه می‌زدیم. ضجّه و فغان و اندوه. ولی موضوع اینست که از همان صبح عاشورا که خورشید در میاید، همه ذرات دوروبر آدم داد می‌زنند:" تصمیمت را بگیر".
در زیارتنامه نوشته: حسین علیه السّلام صورت خداوند است، وجه الله. چه شباهتی بین ما و صورت خداوند است؟ "کریم" هستیم یا " رحیم" یا "علیم" یا دست کم کم‌اش "رؤوف‌‌ بالعباد"؟
ما چه جور سنخیّتی با آن روح بزرگ داریم؟ این است که هرسال این وقت، "آخر ذی‌الحجّه" همه می‌نشینیم و عزا می‌گیریم چه کنیم. دورتا دور صحنه‌ی دایره‌ای می‌نشینیم و خیره به لباس‌ها، گریه می‌کنیم.  
تاکی؟ تا هلال ماه محرم در می‌آید. بعد یکهو چیزی یادمان می‌آید یا شاید یادمان می‌آورند. به ما می‌گویند: " عشق هم خیلی کارها می‌کند، این را یادتان رفته ؟...عشق، آدم را شبیه معشوق می‌کند...
محبت، آخرآخرش به سنخیّت می‌رسد، به شباهت".
 به ما می‌گویند: " خدا نقاشی‌اش  خیلی خوب است. رنگ روحتان را عوض می‌کند. رنگتان می‌کند
 " صبغة الله و من أحسن من الله صبغةً "
یکهو همه چیز یادمان می‌آید. همان طعم پارسالی می‌آید زیر زبانمان. گر ‌می‌گیریم، همان جور که از عشق گر می‌گیرند. می‌رویم روی صحنه و داد می‌زنیم:

 "سلام بر روی خدا، سلام بر عشق خدا وسلام بر خدای عشق..."

باشد که تو این محرم رنگی از خدای عشق بگیریم...تاريخ : ۱۳٩٠/٩/٥ | ٥:٠۸ ‎ب.ظ | نویسنده : ساحل | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.