کتاب الغدیر متضمن مطالبى است که در پیرامون حدیث غدیر رسیده، از حقایق روشن و آشکار مربوط به متن حدیث مزبور و سند آن. علامه عبدالحسین امینی در الغدیر، حدیث «غدیر» را بر اساس کاوشی گسترده، ابتدا از یکصد و ده تن از صحابه پیامبر(ص) نقل می‌کند. آنگاه از ۸۴تن از تابعین نقل نموده است. وی سپس در فاصله آغاز قرن دوم ه.ق تا سالهای پایانی قرن ۱۴ ه.ق در طی ۱۳قرن، حدیث «غدیر» را از منابع و آثار ۳۶۰تن از دانشمندان طراز اول اهل سنت نقل می‌کند. این کتاب در ۲۰ جلد به زبان عربی تالیف شده است و سطر سطر مطالب کتاب به تعداد زیادی از منابع فریقین و بخصوص، آثار معتبر دانشمندان اهل سنت مستند است. دقت و امانت کامل او در نقل، بگونه‌ای است که علامه را «امین نقل» لقب داده‌اند.

وی برای غنا بخشیدن به اثر عمیق و ارزشمند خویش به کشورهای مختلف مسافرت نمود و بسیاری از کتابخانهٰهای مهم دنیای اسلام را، از شمال آفریقا گرفته تا شبه قاره هند، مورد بازدید و بررسی قرار داد و از همه کتاب‌هایی که در آن کتابخانه‌ها، یافت می‌شود و می‌توانست برای او مفید باشد استفاده نمود. علامه خود می‌گوید که من برای نوشتن الغدیر ۱۰هزار جلد کتاب از «باء» بسم ‌الله تا «تاء» تمّت آن خوانده‌ام. و به ۱۰۰هزار جلد کتاب، مراجعات مکرر داشته‌‌ام.

علامه در سال 1320 ه. ق برابر با 1281 ه. ش در شهر تبریز، در خانه‌ای سرشار از علم و تقوا متولد شد و افراد خانواده‌ را سرشار از شادی و شعف نمود. فرزند را عبدالحسین نامیدند تا همواره سینه‌اش سرشار از عشق اهل‌بیت علیهم السلام باشد؛ علامه در سن ۱۶ سالگی برای ادامه تحصیل راهی نجف اشرف شد.

توکل و انقطاع علامه امینی از غیر، زبانزد عام و خاص بود. علامه هرگاه با مشکلی مواجه می‌شدند متوسل به اهل‌بیت، خصوصا امیرالمومنین علی علیه السلام می‌شدند. خلاق خوش و همت بالایی داشتند. علامه امینی عقیده‌شان بر این بود که اساس خلقت بنا بر محبت است. ایشان می‌گفتند که تمام عبادات ناشی از محبت است. (هل الدین الا الحب). هر چقدر محبت به خدا بیشتر باشد، از معاصی و گناهان بیشتر دوری می‌شود. مرحوم علامه می‌گفتند: کسی که توجه‌اش در نماز کم است مشکل محبتی دارد.

علامه خود می‌فرماید:

«براى اهداء این کتاب خود، کسى را سزاوارتر از صاحب اصلى آن نیافتم. پرچمدار ولایت. عظمى امیرالمومنین صلوات الله علیه. اى صاحب ولایت. اى آقاى امت. اى پدر امامان و پیشوایان "یا ایها العزیز مسنا و اهلنا الضر و جئنا ببضاعه مزجاه فاوف لنا الکیل و تصدق علینا ان الله یجزى المتصدقین". این کتاب خود را بعنوان یک سرمایه ناچیز و نمودارى از دوستى بى شائبه خود به پیشگاه مقدس تو اهداء میکنم با پذیرش آن بر من بزرگوارى فرما و مشمول عنایت و احسان بى کران خود قرار ده و بپاس این خدمت بمن نیکى فرما همانا خداى نیکوکاران را دوست میدارد»

منابع: سایت تبیان و سایت آوینی

برای اطلاعات بیشتر راجع به الغدیر و مطالب ارزشمند آن به ادامه مطلب مراجعه نمایید.


برای اطلاعات بیشتر راجع به الغدیر و مطالب ارزشمند آن به سایت‌های ذیل مراجعه نمایید:

http://www.shiayan.ir/entry/000141.php

http://www.imamali.ir/1301189//%D8%B5%D9%81%D8%AD%D9%87%20%D8%A7%D8%B5%D9%84%D9%8A/%D8%BA%D8%AF%D9%8A%D8%B1%D8%AE%D9%85/%D9%83%D8%AA%D8%A7%D8%A8%20%D8%A7%D9%84%D8%BA%D8%AF%D9%8A%D8%B1

http://www.aviny.com/Library/alghadir/fehrest.aspxتاريخ : ۱۳٩۱/۸/۱۱ | ٦:٢۱ ‎ب.ظ | نویسنده : ساحل | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.