لیرغب المومن فی لقاء ربه... عجب رازی در این رمز نهفته است! کربلا آمیزه‌ی کرب است و بلا... و بلا افق طلعت شمس اشتیاق است. و آن تشنگی که کربلاییان کشیده‌اند، تشنگی راز است. و اگر کربلاییان تا اوج آن تشنگی -که می‌دانی-  نرسند، چگونه جانشان سرچشمه‌ی رحیق مختوم بهشت شود؟ آن شراب طهور که شنیده‌ای بهشتیان را می‌خورانند، میکده اش کربلاست و خراباتیانش این مستانند... آن شراب طهور را که شنیده ای تنها تشنگان راز را می‌نوشانند و ساقی‌اش حسین است؛ حسین از دست یار می‌نوشد و ما از دست حسین.

(شهید آوینی)

 

و به اطراف نگریست و شاید صدای ناله‌ی نوح و ابراهیم و موسی را از آن دوردست‌ها، از پس تاریخ شنید و گویا اشک‌های جدش را دید و گریه‌ی پدرش را وقتی از این سرزمین می‌گذشت و بر چنین روزی خبر می‌داد...

عنان ذوالجناح را کشید: نام این سرزمین چیست؟

- طف

- نام دیگری هم دارد؟

- ... و کربلا هم می‌خوانندش

سر به سوی آسمان بلند کرد: "خدایا! از اندوه و بلا به تو پناه مى‌آورم. اینجاست محل فرودآمدن ما، و به خدا سوگند همین جاست محل قبرهاى ما و به خدا سوگند از اینجاست که در قیامت محشور و منشور خواهیم گردید و این وعده‌اى است از جدم رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله و در وعده او خلافى نیست."

و فرمان داد تا خیمه‌ها را برپا کنند. و این زمین‌ها را از صاحبانشان خرید و امر کرد تا زائران این خاک را تا سه روز میزبان باشند!

و به میان یاران و خویشانش رفت و با آنان سخن گفت :"اما بعد، پیشامد ما همین است که مى‌بینید؛ اوضاع زمان دگرگون گردیده، زشتی‌ها آشکار و نیکی‌ها و فضیلت‌ها از محیط ما رخت بربسته است. از فضائل انسانى باقى نمانده است مگر اندکى مانند قطرات ته مانده ظرف آب. مردم در زندگى ننگین و ذلت بارى به سر می‌برند که نه به حق، عمل و نه از باطل روگردانى مى‌شود.

شایسته است که در چنین محیط ننگین، شخص با ایمان و با فضیلت، فداکارى و جانبازى کند و به سوى فیض دیدار پروردگارش بشتابد. من در چنین محیط ذلت بارى مرگ را جز سعادت و خوشبختى و زندگى با این ستمگران را چیزى جز رنج و نکبت نمى‌دانم.

این مردم برده‌هاى دنیا هستند و دین لقلقه‌ی زبانشان می‌باشد، حمایت و پشتیبانیشان از دین تا آنجاست که زندگیشان در رفاه است و آنگاه که در بوته‌ی امتحان قرار گیرند، دینداران کم خواهند بود."

موضوعات مرتبط: با کاروان کربلا تاريخ : ۱۳٩۱/۸/٢٩ | ٢:٠٢ ‎ب.ظ | نویسنده : ساحل | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.