عالم طبیعت بیشمار شگفتی دارد که ما انسان‌ها تنها به کشف و آشنایی با برخی از آن‌ها نائل آمده ایم. یکی از شگفتی‌های این دنیای رنگارنگ، ماهی پفی است. این ماهی عجیب شناگر خوبی نیست و نمی‌تواند از دست دشمنان خود فرار کند. اما اگر پرنده ای این ماهی را شکار کند، ماهی خود را تغییر شکل داده تا پرنده دیگر نتواند او را میان چنگال­هایش نگهدارد. هم­چنین اگر با ماهی بزرگتری روبرو شود آن‌ها را ترسانده و فراری می‌دهد.

ماهی پفی به لطف معده قابل انعطافش می‌تواند میزان بسیار زیادی از آب را در زمانی کوتاه قورت دهد (در شرایطی نیز هوا را می‌بلعد). با اینکار به یک توپ غیرقابل خوردن تبدیل می‌شود که چندین بار از سایز طبیعی خود بزرگتر است. تیغ‌هایی که روی بدن برخی از گونه‌های این ماهی وجود دارد، موجب می‌شود تا دشمنان او از خوردنش پشیمان شوند.

 بیشتر از 120 نوع از این ماهی در دنیا وجود دارد که اکثر آن‌ها در آب‌های اقیانوس‌های استوایی و زیر استوایی زندگی می‌کنند. سایز ماهی پفی‌ها بین 2.5 تا 61 سانتی متر است. آن‌ها بدنی کشیده و مخروطی شکل دارند. جالب است بدانید تقریبا همه انواع ماهی پفی‌ها دارای ماده‌ای سمی به نام تتردتکسین (tetrodotoxin) هستند که طعم آن‌ها را ناپسند می‌کند و اغلب شکارچیان با خوردن آن کشته می‌شوند. تتردتکسین موجود در یک ماهی پفی کافی است تا 30 انسان را بکشد. برخی از ماهی پفی‌ها علائم و رنگ‌های خاصی دارند تا زهرآگین بودن خود را به دشمنان اعلام کنند.


منابع:

www.nationalgeography.com

کتاب شگفتی های طبیعت. اثر والترلینسن مایرتاريخ : ۱۳٩۱/٩/٢۸ | ٤:٥۳ ‎ب.ظ | نویسنده : ساحل | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.