چه کوتاه بود این مدتی که در آغوش پدر آرام می‌گرفتی و در انزوای دوری از چشم دیگران مشقِ غیبت و انتظار می‌کردی. و او تنها پنج سال وقت داشت تا تو را در شکوه ولاییش بیمه کند برای آینده ای سخت و غربتی تکرار ناشدنی؛ و این مدّت کوتاه چه زود گذشت و چه زود دست ستمگر دنیاپرستان به رسم دیرینه، جام‌ها از شوکران طمع و زیاده خواهی پُر کرد و داستان زهر و جگرسوخته را دگربار احیا نمود و تو را به سوگ هجر بهترین عالم نشاند.

 

و حال تو ماندی و تنهایی و غربت و بار سنگین این انتظار طولانی؛ و تو که برگزیده ای، نه آن زمان که از گذشته‌های بسیار دور؛ از زمان خقلت آدم و نه، حتی قبل از آن، ردای امامت به تن کردی و در مقابل دیدگان حیرت زدۀ همگان پیش آمدی و بر پیکر مطهّر پدر نماز گزاردی که نماز بر ولی الله را تنها امام بر حق شایسته است. و آنان، چه دوست و چه دشمن، نیک دانستند که این کودک، همان امام پنهان از نظرهاست که تمام رسالت و ولایت، وعدۀ آمدنش را داده اند. و آنان که حیله‌ها کرده بودند تا مانع آمدنت شوند، از خشم دندان بر دندان فشردند و نیک دانستند که انَّ اللهَ یَفعَلُ ما یَشاء.

 

و از همان زمان بود، همان زمان که تو با چشمانی اشکبار با پدر وداع کردی و با غربتی بیش از نیاکان پاکت، پرده نشین دنیا پرستی آدمیان شدی. از همان زمان تو هر سحرگاه، چون جدّ غریبت حسین، ندای "هَل مِن ناصر" سر می‌دهی تا مگر انسانیّتِ بشر، تمام قد قیام کند و تو را لبیک گوید. ولی افسوس که هر شامگاه خورشید با چشمانی خون چکان از غفلت آدمی، سر در لاک حسرت و ناامیدی فرو می‌برد و، غربت تو همچنان ادامه می‌یابد.

همان مردمی که نامت را بر زبان می‌آورند و تو را در تمام مشکلاتشان صدا می‌کنند، همانانی که انتظارت را با بانگ بلند فریاد می‌کنند و تو را منجی تمام انسان‌های ستمدیده می‌نامند، هرگز ندای "هَل مِن ناصر" تو را نمی‌شنوند و تو را در لحظه‌های زندگی نمی‌بینند چراکه منجی خیالی آنان کسی غیر از توست!؟

 

که اگر به راستی تو را می‌خواندند، همچون تشنه‌ای در طلبِ آب، تو را می‌یافتند که تو نه دور از آنان که در کنارشانی و بارها دعوتشان می‌کنی و دست به سویشان دراز می‌نمایی و افسوس که آنان هر بار دستشان را عقب کشیده و به بیعتِ دنیا تن می‌دهند. . . هرچندکه باز به زبان تو را می‌خوانند!؟

 

و عجب از صبر تو و عجب از بی کسی تو و عجب از جهل به روزمرگی درآمیختۀ این مردم.

و آه از غربت تو یا صاحب الزمان

 

برچسب‌ها: امام زمان، انتظارتاريخ : ۱۳٩۱/۱۱/۳ | ۱٢:٢۸ ‎ق.ظ | نویسنده : ساحل | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.