ولادت:نیمه ذیحجه سال 212 هجری در "صریا " منطقه ای واقع در 6 کیلومتری مدینه

القاب آن بزرگوار:نجیب ، مرتضی، هادی، نقی، عالم ، فقیه، امین، موتمن، طیب و عسگری میباشد که مشهورتر از همه هادی ونقی است.

پدر گرامی آن حضرت: امام جواد علیه السلام

ومادر ایشان:بانوی گرانقدر وبا فضیلتی به نام سمانه...قدر ومنزلت این بانوی گرامی بدان پایه بود که امام هادی علیه السلام درباره اش فرمود:«مادرم عارف به حق من واهل بهشت است .شیطان سرکش به او نزدیک نمیشود ،خداوند حافظ و نگهبان اوست و او در زمره ی مادران صدیق وصالحان قرار دارد.»

امام هادی ( ع ) دومین امامی بودند که در خردسالی به امامت رسیدند.ایشان در هنگام شهادت پدر ارجمندشان هشت سال بیشتر نداشتند و همانند وی از همان اوان کودکی وارث امامت گردیدند.

حضرت امام هادی (ع) دارای قامتی نه بلند و نه کوتاه بود.گونه هایش اندکی برآمده وسرخ وسفید،چشمانش فراخ و ابروانش گشاده بود.امام آنچنان شکوه وهیبتی داشتند که وقتی بر متوکل خلیفه جبار عباسی وارد می شدند او ودرباریانش بی درنگ به پاس خاطر وی واحترامش برمی خاستند.

به روایت شیخ صدوق ،موسی بن عبداله نخعی به خدمت امام هادی رسید وعرض کرد:یابن رسول الله مرا زیارتی تعلیم فرمایید که با بلاغت و کامل باشد که هرگاه خواستم یکی از شما را زیارت کنم آن را بخوانم و حضرت زیارت جامعه کبیره را به ایشان یاد دادند.

زیارت جامعه بسان سیل از کوهسار وجود هادی امت سرلزیر شده است و در آن در پوشش بیان فضایل انسان کامل ،معارف عمیق توحیدی و ولایی مطرح شده است.

 

نقل است سیدی رشتی در دیداری با حضرت صاحب (عج) توصیه ای اکید در باره خواندن زیارت جامعه دریافت نمود.امام با تاکیدی سه مرتبه فرمودند:

شما چرا جامعه نمیخوانید؟جامعه،جامعه،جامعه.

امام هادی(ع)در سال 254هجری بوسیله زهر معتمد عباسی به شهادت رسید ، در سامرا در خانه ای که تنها فقط فرزندشان امام حسن عسگری بر بالینشان بودند.ازین سال امام حسن عسگری پیشوای حق شد وبار تعهد امامت را برداشت.

حدیث:جدال دوستی قدیمی را تباه میکند و پیوند اعتماد را میگشاید وکمترین چیزی که در آن است غلبه بر دیگری است که آن هم سبب جدایی است.            

                    

 یا هادی انا الضال....اهدنا صراطک

 تاريخ : ۱۳۸٩/۱٠/٧ | ۱٠:۱٠ ‎ب.ظ | نویسنده : ساحل | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.