در محضر امام صادق(ع): حدیث عنوان بصری-1

پس اگر بنده خدا در آنچه که پروردگار به او سپرده است ملکیتی برای خودش نبیند ، در این صورت انفاق کردن برایش در چیزی که خداوند امر فرموده است آسان می شود.و وقتی که تدبیر امورش را به مدبّرش بسپرد ( و اهل توکل شود ) تحمل مصیبت های دنیا برایش آسان می شود. و زمانی که به آنچه خداوند امر و نهی کرده است مشغول باشد دیگر فرصتی برای خودنمایی و فخر فروشی به مردم پیدا نمی کند.

پس وقتی که خداوند بنده را با این سه ( خصلت ) گرامی بفرماید دنیا و ابلیس و مردم در نظرش کوچک خواهند بود.و دیگر دنیا را برای زیاده خواهی و فخر و مباهات به مردم و برای عزّت و جاه طلبی آنچه را که نزد مردم است نمی خواهد و عمرش را به بیهودگی نمی گذراند.

این اولین درجه تقوا است که خداوند تبارک و تعالی می فرماید : آن سرای آخرت است که برای کسانی که در زمین قصد بلند پروازی ندارند و دنبال فساد نمی گردند ، قرار دادیم و سرانجام نیک ، برای مردم با تقوا است.

 تِلْکَ الدَّارُ ا لاْ خِرَةُ نَجْعَلُهَا لِلَّذِینَ لاَ یُرِیدُونَ عُلُوًّا فِی‌ الاْرْضِ وَ لاَ فَسَادًا وَ الْعَـ'قِبَةُ لِلْمُتَّقِینَ.

/ 4 نظر / 11 بازدید
پسر باران

سلام.بعضی مواقع ما داستان موسی و چوپان را یادمان میره..ادم فقط کافی ادم باشه تا به خدا برسه...

رازکهن

سلام. وبلاگ زیبایی دارید. موفق باشید

رایحه

سلام و احترام چقدر قشنگ بود هر چی مرور میکنم تازه تر میشم ممنون خلاصه مطلب اینه که اگه میخوایم عبد باشیم باید تسلیم باشیم یاد صحبت حضرت ابراهیم( ع) افتادم و انا اول المسلمین وقتی تسلیم شدیم خدای رحمن میگه فااستبقواالخیرات تا صاحب درجه بشیم خدای خوبم قدم به قدم ما رو همراهی میکنه اونوقت ملاک های آدمای با تقوا رو معرفی میکنه تا خودمونو بسنجیم و لایق بهشتش بشیم الصادقین والصابرین والقانتین والمنفقین والمستغفرین بالاسحار الهی هممون موفق بشیم

ابوالفضل

سلام وبلاگ قشنگی دارین اخر نوشته بلند پروازی نداشته باشیم ینی بلند پروازی خوب نیست توی زندگی یکی بلند پروازی رو تو کمال میبینه و پیشرفت میکنه مگه خدا توی قران نمیگه زمین و اسمان ها و هر انچه دروون ان است برای انسان افریدم بلند پروازی انسان واسه به دست اوردن چیزایی ک خدا واسش گذاشته درست نیست ؟؟؟ ممنون میشم جواب بدین