در محضر امام صادق(ع): حدیث عنوان بصری-2

حضرت امام صادق علیه السلام در ادامه صحبتشان با عنوان بصری فرمودند: من تو را به نُه چیز وصیّت و سفارش می نمایم ؛ زیرا که آنها سفارش و وصیّت من است به اراده کنندگان و پویندگان راه خداوند تعالی . و از خداوند مسألت می نمایم تا تو را در عمل به آنها توفیق مرحمت فرماید.

سه تا از آن نُه امر دربارة تربیت و تأدیب نفس است ، و سه تا از آنها در بارة حلم و بردباری است ، و سه تا از آنها دربارة علم و دانش است . پس ای عنوان آنها را به خاطرت بسپار، و مبادا در عمل به آنها از تو سستی و تکاهل سر زند!

آن چیزهائی که راجع به تأدیب نفس است آنکه : مبادا چیزی را بخوری که بدان اشتها نداری ، چرا که در انسان ایجاد حماقت و نادانی میکند;و چیزی مخور مگر آنگاه که گرسنه باشی ؛ و چون خواستی چیزی بخوری از حلال بخور و نام خدا را ببر و به خاطر آور حدیث رسول اکرم صلّی الله علیه و آله را که فرمود:

هیچوقت آدمی ظرفی را بدتر از شکمش پر نکرده است . اگر بقدری گرسنه شد که ناچار از تناول غذا گردید، پس به مقدار ثُلث شکم خود را برای طعامش بگذارد، و ثلث آنرا برای آبش ، و ثلث آنرا برای نفَسش .

عکس جداکننده، عکس زیبا ساز وبلاگ ، عکس زیباساز وبلاگ، گل رز، لاینر

و امّا آن سه چیزی که راجع به بردباری و صبر است : پس کسیکه به تو بگوید: اگر یک کلمه بگوئی ده تا می‌شنوی به او بگو: اگر ده کلمه بگوئی یکی هم نمی‌شنوی !

 و کسیکه تو را شتم کند و ناسزا گوید، به وی بگو: اگر در آنچه می‌گوئی راست می‌گوئی، من از خدا می‌خواهم تا از من درگذرد؛ و اگر در آنچه می‌گوئی دروغ می‌گوئی، پس من از خدا می‌خواهم تا از تو درگذرد.

 و اگر کسی تو را بیم دهد که به تو فحش خواهم داد و ناسزا خواهم گفت ، تو او را مژده بده که من دربارة تو خیرخواه می‌باشم و مراعات تو را می‌نمایم .

عکس جداکننده، عکس زیبا ساز وبلاگ ، عکس زیباساز وبلاگ، گل صورتی متحرک، لاینر

و امّا آن سه چیزی که راجع به علم است : از علماء بپرس آنچه را که نمیدانی ؛ و مبادا چیزی را از آنها بپرسی تا ایشان را به لغزش افکنی و برای آزمایش و امتحان بپرسی . و مبادا که از روی رأی خودت به کاری دست زنی ؛ و در جمیع اموری که راهی به احتیاط و محافظت از وقوع در خلافِ امر داری احتیاط را پیشة خود ساز. و از فتوی دادن بپرهیز همانطور که از شیر درنده فرار می‌کنی ؛ و گردن خود را پل عبور برای مردم قرار نده .

/ 4 نظر / 12 بازدید
گلناز

چقدر قشنگند این احادیث واقعا ممنون

کمترین

بسم الله... یا امام صادق قربونت قلب نازنینتون برم من.. [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

رایحه

خیلی خوب بود ممنون کاش بتونیم عمل کنیم امام زمانون رو‌خوشحال کنیم به خطر معرفی سایت هشت بهشت ممنونم چند سالی میشه که از کلیپ های بسیار خوبش برای بچه ها استفاده میکنم هنوز تو شهر ما استفاده از اینترنت جا نیافتاده بخصوص برای بچه ها اما خدا رو شکر کلاسمون هوشمنده